INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Władysław Romuald Jaroszewicz      Władysław Jaroszewicz, wizerunek na podstawie fotografii z 1933 r.

Władysław Romuald Jaroszewicz  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1964-1965 w XI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Jaroszewicz Władysław Romuald (1887–1947), działacz obozu piłsudczykowskiego, komisarz Rządu na m. st. Warszawę, chemik. Ur. 14 IV w Baku. Ojciec Bolesław, inżynier, pracował w kopalnictwie naftowym na Kaukazie; matką była Amelia z Honwaltów. Rodzina J-a przeniosła się do Woroneża, a następnie do Kijowa, gdzie J. ukończył w r. 1906 gimnazjum. W l. 1907–8 studiował górnictwo na uniwersytecie w Liège, potem zaś na Uniw. Kijowskim, na Wydziale Chemicznym, który ukończył w r. 1912. Po studiach pracował jako przedstawiciel firm węglowych w Zagłębiu Donieckim, jako dyrektor kopalni, a od r. 1917 jako dyrektor zarządu Południowo-Donieckiej Węglowej Spółki Akcyjnej. Był czynnym członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej (POW). W styczniu 1919 r. przybył do Warszawy i rozpoczął wkrótce pracę w Min. Skarbu. Ściśle związany z Piłsudskim, szybko awansował i wykonywał różne zlecone mu misje. Od czerwca 1919 r. był podinspektorem, a od października 1919 r. inspektorem Komendy Głównej Policji Państwowej. W r. 1920 delegowany został do Kamieńca Podolskiego jako instruktor przy Min. Spraw Wewn. rządu Petlury. W czasie wyprawy kijowskiej 1920 r. znajdował się na Ukrainie jako delegat Min. Spraw Zagran. do spraw gospodarczych. Od lipca 1920 r. sprawował przez pewien czas funkcje komisarza cywilnego przy dowództwie Frontu Północno-Wschodniego. W r. 1926, po przewrocie majowym, J. mianowany został po gen. Sławoju-Składkowskim Komisarzem Rządu na m. st. Warszawę, tj. szefem władzy administracyjnej II instancji, w randze wojewody. Podlegała mu m. in. policja, cenzura prasowa itp. Na stanowisku Komisarza Rządu pozostawał do początków września 1939 r. Po wybuchu wojny wyjechał do Anglii, ale nie kontynuował tam działalności politycznej. W r. 1944 udał się do Stanów Zjedn. A. P., gdzie kierował przedsiębiorstwem handlowym. Zmarł 5 VI 1947 r. w Nowym Jorku. W r. 1916 ożenił się z Zofią Hulanicką, w r. 1936 uzyskał unieważnienie małżeństwa i w r. 1939 ożenił się z Janiną Kalicką. Z pierwszego małżeństwa pozostawił syna Marka.

Informacje rodziny J-a.

Janusz Żarnowski

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.